Print Friendly, PDF & Email

موزه تخصصی دیرینه شناسی کامبرین روز دوشنبه طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولان استان در شهر میراث جهانی یزد افتتاح شد.

به گزارش ایرنا در این موزه 400 عدد نمونه فسیلی از انواع بی مهرگان از قبیل خانواده سر پایان، خارپوستان، تریلوبیت، شکم پایان، بازو پایان، آمونیت‎ها، دو کفه‎ای ها و آمونیت های هترومورف و ناتیلوئید ها به نمایش گذاشته شده است.
همچنین در این موزه چند کارگاه آموزشی در خصوص گفتارهای چگونگی رسوب برداری آثار و تاریخچه آن به صورت سمعی و بصری برای علاقه مندان در رده های سنی مختلف برگزار می شود.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد درباره موزه دیرینه شناسی کامبرین گفت: این این موزه تنها موزه دیرینه شناسی کشور است که همه نمونه ها به طور علمی رسوب برداری و تبدیل به نمونه ‎هایی آموزشی و موزه ای شده است.
ساشا ریاحی مقدم، اهداف راه اندازی این موزه را نگهداری نمونه های فسیلی بسیار ارزشمند ایران زمین و انتقال آن به آیندگان، ارتقای سطح علمی دانش آموزان و دانشجویان و عموم مردم، جلوگیری از برداشت های بی رویه و غیر اصولی و علمی نمونه های فسیلی عنوان کرد.
وی افزود: ایجاد بانک فسیل برای افراد محقق که برای نخستین بار در ایران این ایده مطرح شده و ایجاد کارگاه های آموزشی در راستای فرآوری نمونه های خام فسیلی و تبدیل آن به نمونه های آموزشی و کاملاً موزه ای از دیگر اهداف برپایی این موزه است.
وی ادامه داد: به دلیل منحصر به فرد بودن نمونه ها، این موزه می تواند مرکز و مرجع تبادل اطلاعات و تحقق و پژوهش در مورد ماکروفسیل های ایران در سطح بین المللی و همکاری با مراجع و دانشگاه های خارج از کشور باشد.
وی اضافه کرد: به دلیل نبودن چنین موزه با ارزشی در سطح ملی امیدواریم این گنجینه غنی فسیلی بتواند کمک شایانی به ارتقای سطح علمی تمام دانش آموزان و دانشجویان و حتی مردم عامه داشته باشد.
موزه دیرینه شناسی کامبرین توسط سرمایه گذار بخش خصوصی و با همکاری و مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان راه اندازی شده است.
این موزه در میدان شهید بهشتی، خیابان دهم فروردین، کوچه دروازه قصاب ها، جنب آب انبار شش بادگیری واقع شده و بازدید از آن برای عموم آزاد است.