Print Friendly, PDF & Email

مدیرکل نهاد کتابخانه ‌های عمومی یزد گفت: حدود 26 هزار نفر از این استان امسال در هشتمین مرحله استانی جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند که این تعداد نسبت به سال گذشته 63 درصد افزایش دارد.

پایگاه خبری یزدباما ؛ به نقل از خبرگزاری ایرنا- یزد، رقیه دوست فاطمی ها روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه برگزاری جشنواره از سه سال پیش به نهاد کتابخانه های عمومی واگذار شد، افزود: در 2 سال گذشته به ترتیب پنج هزار و 500 تن و 16 هزار نفر از یزد شرکت کردند.
وی ادامه داد: شرکت‌ کنندگان بخش مکتوب و آنلاین جشنواره در استان به ترتیب 19 هزار و 800 و 6 هزار و 24 نفرند که نسبت به دوره قبل به ترتیب 60 و 74 درصد رشد نشان می دهد.
این مسئول با بیان اینکه نام نویسی در بخش استانی جشنواره کتابخوانی رضوی از اواخر خرداد ماه امسال آغاز شد، خاطر نشان کرد: اختتامیه جشنواره 12 شهریور ماه در مجموعه باغ دولت آباد یزد برگزار و از برگزیدگان بخش های مختلف تجلیل می شود.
دوست فاطمی ها با بیان اینکه یزد با 111 باب کتابخانه شامل 96 مورد کتابخانه نهادی روستایی و شهری و 15 کتابخانه مشارکتی به نسبت جمعیت در جایگاه نخست کشور قرار دارد، اظهار داشت: از این تعداد 30 مورد کتابخانه خیری ساز است.
مدیرکل نهاد کتابخانه های یزد با یادآوری جایگاه برتر یزد به نسبت جمعیت در ایران از نظر تعداد کتاب، افزود: در کتابخانه های استان 2 میلیون و 138 نسخه کتاب موجود است که نشان دهنده 1.9 جلد کتاب به ازای هر یزدی است.
وی از عضویت 108 هزار نفر در کتابخانه های استان خبر داد و اضافه کرد: یکسال گذشته یک میلیون و 100 هزار نسخه کتاب از کتابخانه ها به امانت گرفته شد.
دوست فاطمی ها یادآور شد: استان یزد در سال 1397 نسبت به سال 1392 از نظر تعداد کتاب 15 درصد، عضویت در کتابخانه ها 13.7 درصد و کتاب امانت گرفته شده 6 درصد رشد داشته است.
در این نشست در راستای طرح «یک کتاب تازه، یک استکان چای تازه »، بخش‌ هایی از کتاب « از پنجه مریم تا جنین آزمایشگاهی» اثر جلال مجیبیان پزشک فقید یزدی در حضور خبرنگاران قرائت شد.
این پزشک شهیر، حاذق و مردمی استان یزد 11 مرداد 1396 به علت بیماری قلبی در یکی از بیمارستان های آلمان به دیار باقی شتافت.