Print Friendly, PDF & Email

قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه بافت تاریخی یزد متعلق به همه بشریت است گفت: وظیفه همه مسئولان و آحاد مردم حفاظت از بافت قدیم و تاریخی یزد است.

به گزارش پایگاه خبری یزد باما به نقل از  خبرگزاری تسنیم از یزد ، علی دارابی صبح امروز در سفر خود به شهر جهانی یزد ضمن بازدید از مناطق سیل‌زده بافت تاریخی یزد اظهار داشت: وقتی یک اثر ثبت جهانی می‌شود متعلق به کل جامعه بشریت است و همه آحاد مردم برای حفاظت و ساماندهی آن موظف هستند اقدامات لازم را انجام دهند.

وی با اشاره به خسارت‌های سیل اخیر گفت: خوشبختانه کمترین آسیب به بافت تاریخی وارد شده و حال بافت خوب است اما خرابی‌های زیادی در شهر یزد بوده است و بخش عمده‌ای از خرابی‌هایی که در خصوص بافت مطرح می‌شود مربوط به حریم بافت تاریخی یزد بوده است.

معاون وزیر بیان کرد: تاکنون در حوزه میراث فرهنگی در چهار استان درگیر سیل تاکنون حدود سه هزار میلیارد تومان برآورد اولیه خسارت در کشور انجام شده است که با توجه به اینکه برخی بناهای دیگر در حال ریزش است و خسارت‌ها را افزایش می‌دهد.

دارابی ادامه داد: مسئولان استان یزد در جریان بحران سیل قیام کردند گروه‌های مردمی جلوتر از مسئولان پای کار آمدند که جای تقدیری دارد، لازم است در ادامه برنامه‌های استحکام‌بخشی جهت احیای و مرمت بناهایی صورت گیرد.

وی با اشاره به تلاش‌های جهادی و مردمی دوستداران میراث فرهنگی یزد گفت: گروه‌های پای کار و خودجوش جهت ساماندهی و حفاظت از بناها الگوهای موفقی از تشکل‌های مردمی پای کار میراث فرهنگی هستند.

معاون وزیر از اصلاح قوانین و ساز و کارهایی جهت حل مشکلات ملک‌هایی که دارای مشکلات ثبتی یا چند ورثه‌ای و غیره هستند خبر داد.