صداقت کشفی:
Print Friendly, PDF & Email

صداقت کشفی دانش آموخته رشته سینما از دانشگاه هنر تهران، پیوند با نام و یاد و قول و فعل حضرت امام رضا علیه السلام را ویژگی متمایز جشنواره ملی فیلم کوتاه مستند و داستانی رضوی بیان و گفت: با توجه به ضرورت رویکرد معرفتی نسبت به هنر؛این جشنواره را عامل رشد و کمال جامعه بندانیم.

 

پایگاه خبری یزد باما : در آستانه برگزاری دوازدهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه مستند و داستانی رضوی یزد، آشنایی با دیدگاه های تخصصی و نظرات حرفه ای از سوی پیشکسوتان و فعالان این عرصه دارای اهمیت فراوانی است و علاقه مندان به هنر سینما به ویژه فیلم کوتاه را با دستاوردهای متنوع و نظرات متفاوت آشنا می سازد.
بر همین مبنا در این مصاحبه از نگاه « سیدمحمدجواد صداقت کشفی» دانش آموخته رشته سینما، قائم مقام صدا و سیمای مرکز یزد به بررسی برخی از مولفه های برخواسته از جشنواره فیلم کوتاه مستند و داستانی رضوی می پردازیم.

1-وجه تمایز جشنواره فیلم کوتاه مستند و داستانی رضوی را با سایر جشنواره های فرهنگی و هنری در چه مشخصه هایی می توان ارزیابی کرد؟
«سید محمد جواد صداقت کشفی» مدرس دروس هنری و دینی در پاسخ به سوال اول، مهمترین عامل تمایز این جشنواره را با سایر جشنواره های فرهنگی و هنری پیوند با نام و یاد و قول و فعل حضرت امام رضا علیه السلام می داند و ادامه می دهد: وگرنه جشنواره های هنری و فیلمسازی بسیار دیگری در سطح جهان و ایران وجود دارد و حتی بعضی از آنها دینی و مذهبی هستند ولی همه آنها رضوی نیستند پس شاخصه مهم همین ارتباط با امام رضا علیه السلام است هرچند در این تفکیک اشکالی به وجود آمده که به واسطه آن تعابیر دیگری از جشنواره رضوی مطرح می شود که در بخشهای دیگر توضیح خواهم داد.
2-برگزاری جشنواره فیلم کوتاه رضوی در یزد چه پیامی برای فعالان هنری به ویژه در عرصه سینما در دو بعد ملی و استانی به همراه دارد؟
ایران اسلامی مفتخر به وجود مضجع شریف حضرت ثامن الحجج علیه السلام و بهره مندی از برکات مادی و معنوی آن وجود شریف است. این باور قطعی ماست و علاوه بر اعتقاد، تجربه نیز آن را ثابت کرده است. به همین دلیل هر اقدام هنری که به نحو صحیح در هر نقطه ای از مملکت عزیزمان صورت پذیرد متعلق به تمام مردم است و در صدر همه آنها ارتباط ویژه هنرمندان با این فضای حرفه ای معنوی است و در حقیقت برای آنها پیام دعوت و توجه دل و جان به امام رضا علیه السلام و استفاده از استعداد خدادادی برای ترویج فرهنگ رضوی دارد.
صداقت کشفی از فعالان رسانه ملی در ادامه بیان کرد:اما در بعد بومی، این جشنواره فرصت بی نظیری برای هنرمندان استانی است که وجود خود را تقدیم مولایشان کنند، چون هنر هنرمند با جانش پیوند دارد و مخصوصا سینما یک هنر چند جانبه و بالقوه متکامل است. به نظرم هنرمندان یزدی و به ویژه سینماگران این خطه درخشان سالی یکبار و سپس در تمام سال به انتظار آن یکبار باید برنامه ریزی کنند که به برکت امام رضا علیه السلام، دارالعباده فقط در لفظ باقی نماند بلکه می توان یکی از نمادهای هنری این لقب ارزشمند مشهور را در عرض ارادت حرفه ای به ساحت مقدس آن امام همام متجلی نمود.
3-با توجه به رسالت های فرهنگی و هنری سینما ،برگزاری برنامه هایی در قالب این موضوعات می تواند چه تاثیرات اجتماعی به همراه داشته باشد؟
یکی از مهمترین تاثیرات آن به شرطی که درست انجام شود آشتی یا تقویت پیوند بین متخصصین دینی و هنری است. وقتی در قرآن کریم می خوانیم: الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ وَکَفَىٰ بِاللَّهِ حَسِیبًا؛ فقط معطوف به یک قشر محدود نیست. عالم دینی و هنرمند معتقد از جمله افرادی هستند که می توانند مصداق این آیه شریفه باشند. اصلا مگر می توان برای هنرمند اگر قدر خود را بداند و درک کند که هنرش مال خداست، توقعی غیر از رسالت تعیین شده در قرآن و روایات داشت؟ اشکال کار این است که گاهی بعضی چیزها با هم قاطی می شود و رسالت اصلی فراموش می گردد.
صداقت کشفی دکترای تخصصی علوم قرآن و حدیث تاکید کرد: اگر مروج دین و فرهنگ رضوی رسالت خود را فراموش نکند و نسبت به داده های پروردگار کریم خویش ناسپاس نباشد در هر کسوتی که باشد صدر نشین است و بندگان خدا همدیگر را پیدا می کنند و درک می نمایند. جشنواره رضوی موقعیت خوبی برای همدلی های مشترک متخصصین در حوزه های مختلف است البته باز هم به همان شرط که تفسیر سلیقه ای از دین و فرهنگ رضوی نشود.

مصاحبه : فاطمه شریفی