Print Friendly, PDF & Email

سرپرست حوزه هنری یزد از انتشار مجموعه اشعار طنز معلم یزدی با عنوان «قطب قطاب» توسط انتشارات سوره مهر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزد باما به نقل از  روابط عمومی حوزه هنری یزد ، محمدصادق کوچک‌زاده گفت: کتاب «قُطب قُطاب»؛ مجموعه شعر طنز محمد عظیمی شاعر و معلم یزدی به همت دفتر آفرینش‌‎های ادبی حوزه هنری یزد توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

وی با بیان اینکه این اثر در ۷۲ صفحه و قطع رقعی به چاپ رسیده افزود: در این کتاب ۳۳ شعر برگزیده از این عضو محفل طنز «قندشکن» در قالب غزل منتشر شده است.

سرپرست حوزه هنری یزد بیان کرد: این اثر با کنایه‌های رندانه و نقادانه به بارزترین عیب‌ها و مشکلات جامعه اشاره دارد و هدف آن گوشزد کردن چالش‌ها و مشکلات اجتماعی و اصلاح امور است.

محمد عظیمی متولد ۱۳۶۶ در یزد، کارشناس ارشد علوم قرآن و حدیث و دبیر آموزش و پرورش است و از سال ۱۳۹۵ با حضور در دوره‌های آموزش داستان‌نویسی و رمان‌نویسی حوزه هنری یزد فعالیت جدی در عرصه نویسندگی و طنز را آغاز کرد.

عظیمی که در جشنواره‌ها و رویدادهای ادبی نیز خوش درخشیده، یکی از طنزپردازان فعال و پرتلاش محافل طنز «قندشکن» است.

محفل طنز «قندشکن» از دهه فجر ۱۳۹۵ با هدف ترویج طنز عفیف و سالم، حفظ و انتشار اصطلاحات بومی و محلی، آشنایی خانواده‌ها و فرزندان با شیوه شوخی صحیح و سالم، پرورش خلاقیت‌های ادبی، حمایت از استعدادهای بومی برای تولید طنز فاخر، ایجاد فضای شاد، بانشاط و امیدبخش در جامعه و همچنین تقویت و ارتقاء دانش طنزپردازان جوان و خلاق در حوزه هنری یزد آغاز به کار کرده و امروز یکی از محافل فعال و اثرگذار در حوزه طنز کشور به شمار می‌آید.

قُطاب یکی از لذیذترین، معروف‌ترین و پرطرفدارترین شیرینی‌های سنتی استان یزد است.

یکی از اشعار این کتاب به این شرح است: بر ما گذری کن به دو ابرویِ گشاده –

چون گریه شود خنده به یک بخششِ ساده

لبخند چو تاجی‌ست به لب‌های قشنگت

تاجی که نگیرد به خودش رنگِ افاده

حق می‌رسد آخر به درِ خانه‌ی حق‌دار

اخمو نشو از بابت حق‌هایِ نداده

سرشاخ شو با سنگ بزرگ سر راهت

سرشار شو از قدرتِ کمیابِ اراده

ای یار که وصلت شده دشوارترین کار

بر ما گذری کن به دو ابرویِ گشاده