Print Friendly, PDF & Email

رئیس حوزه هنری یزد از انتشار کتاب «جانِ آتش» روایتی از زندگی شهید امیر سرلشکر محمدکاظم واعظ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزد باما به نقل از  خبرگزاری تسنیمیزد ، محمدصادق کوچک‌زاده  با اشاره به کنگره ملی بزرگداشت چهار هزار شهید استان یزد در فروردین ماه، چاپ و انتشار آثاری با موضوع شهدا را از جمله اهداف این کنگره عنوان کرد و اظهار داشت: در همین راستا نویسندگان مرتبط با این نهاد از تابستان امسال پژوهش و نگارش زندگی‌نامه تعدادی از شهدای شاخص استان را آغاز کردند که برخی از این آثار در دست چاپ و انتشار است.

وی با بیان اینکه کتاب «جانِ آتش» به قلم محمد بلوچی نویسنده یزدی در نوبت چاپ قرار دارد و به زودی توسط انتشارات سوره مهر در قطع رقعی روانه بازار کتاب خواهد شد، افزود: سعی می‌کنیم سایر آثار چاپ و در کنگره رونمایی شود.

رئیس حوزه هنری استان ادامه داد: «جانِ آتش» در حدود ۱۵۰ صفحه به بررسی زندگی شهید امیر سرلشکر محمدکاظم واعظ یکی از فرماندهان ارتش در هشت سال دفاع مقدس می‌پردازد.

وی افزود: این زندگی‌نامه‌ داستانی، بخشی از زندگی خصوصی و شغلی این شهید والامقام را از زبان خواهر، برادرها و همرزمانش روایت می‌کند.

کوچک‌زاده بیان کرد: این اثر یکی از تازه‌ترین آثار تولید شده در حوزه ادبیات پایداری به لحاظ قالب و نثر به شمار می‌رود و یک اثر از منظومه آثار فرماندهان شهید است.

وی افزود: این کتاب با همکاری حوزه هنری یزد و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان یزد آماده چاپ شده است.

رئیس حوزه هنری یزد با بیان اینکه خاطرات و میراث مجاهدان و شهدای دفاع مقدس باید ثبت و ماندگار و به نسل‌های آینده منتقل شود، گفت: یکی از اهداف ادبیات پایداری و تبیین خاطرات دفاع مقدس، بزرگداشت شهدا و ایثارگران و تقویت روحیه مجاهدت و مقاومت در جامعه است.

محمدکاظم واعظ متولد ۱۶ دی‌ماه ۱۳۳۱ در شهر یزد پس از گرفتن دیپلم متوسطه در سال ۱۳۵۰ در آزمون ورودی دانشکده افسری پذیرفته شد و به تحصیل علوم نظامی پرداخت وی چهار سال بعد از دانشکده فارغ التحصیل و به «گروه ۵۵» توپ خانه اصفهان منتقل شد.

در سال‌های ۵۶ و ۵۷ که اوج مبارزات مردم با رژیم طاغوت بود او با مردم همگام و همراه شد و با توجه به ارتباطی که با دفتر شهید محراب آیت الله صدوقی(ره) و سایر علمای یزد و اصفهان داشت شروع به آگاه‌سازی کارکنان ارتش کرد.

واعظ پس از پیروزی انقلاب در غرب کشور در برابر ضد انقلاب و گروه‌های معاند به مقابله پرداخت و با آغاز جنگ تحمیلی عازم جبهه‌های جنوب شد و در مأموریت‌های مختلف رزمی حضوری فعال داشت؛ او این افتخار را داشت که در بیشتر عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس حضور داشته باشد .

این شهید گرانقدر سرانجام ۲۵ تیرماه ۱۳۶۷ در «سه راه دزفول ـ شوش» بر اثر اصابت گلوله‌های تیربار هوایی دشمن به فیض شهادت نائل آمد.

«جانِ آتش» حاصل بیش از چهار ماه پژوهش، مصاحبه و نگارش این نویسنده جوان است.