Print Friendly, PDF & Email

استانداری یزد شاخص ترین دستاوردهای دولت در حوزه های « فرهنگ و ارشاد اسلامی» استان را در قالب یک بسته خبری منتشر کرده است که در آن ۱۱ شاخص مهم معرفی شده و در همین چارچوب، دستاوردها در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در یزد مرور شده است.

به گزارش پایگاه خبری یزدباما به نقل از روابط عمومی استانداری یزد؛به گزارش روابط عمومی استانداری یزد، به مناسبت قرارگیری در آستانه هفته دولت، در قالب پویش «یزد ۲۰ ۲۰» از ۲۰ مرداد ماه به مدت ۲۰ روز، اقدامات و دستاوردهای دولت در استان یزد معرفی می شود.

در سیزدهمین روز اجرای این پویش، شاخص ترین اقدامات و دستاوردهای دولت در حوزه  « فرهنگ و ارشاد اسلامی» در استان یزد را از نظر می گذارنید.

۱-  طرح بزرگ بالندگی ۴۰۰۰ حافظ قرآن کریم به پاس آرمان ۴۰۰۰  شهید استان

با پیشنهاد و پیگیری استاندار یزد، اجرایی شدن طرح بزرگ بالندگی ۴۰۰۰ حافظ قرآن کریم به پاس آرمان ۴۰۰۰ شهید استان برای اولین بار در کشور در دستور کار قرار گرفت.

اجرای این طرح نه تنها به دست افراد خاص این حوزه، بلکه تمام مجموعه های فرهنگی-قرآنی و مردمی استان یزد صورت می گیرد. تا با عنایت الهی طرح ۴۰۰۰ شهید، ۴۰۰۰ حافظ، حتی در روستاهای کوچک هم به اجرا برسد.

۲-   پیگیری مجدانه تکمیل یادمانهای شهدای گمنام در سراسر استان

در این خصوص با حمایت استاندار محترم به کلیه فرمانداران شهرستان های استان اعلام و بخشی از اعتبار مورد نیاز بعضی از یادمان ها هم از منابع ملی و هم استانی در مجموع دو میلیارد و هفتصد و پنجاه میلیون تومان تامین و تاکنون پیشرفت خوبی در ساخت این یادمان ها صورت گرفته است.

۳-  توجه ویژه به حوزه حجاب و عفاف

توجه ویژه به عرصه حجاب و عفاف و اقدامات ترویجی و فرهنگ سازی از جمله کارگاه های تبیینی و آموزشی،  بیلبورد (آگهی‌نما) های فرهنگ سازی و … برخی از این موارد را شامل می شدند.

۴-  پرداخت بیش از ۳۵۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال‌زایی به اصحاب فرهنگ و هنر

در راستای حمایت از اشتغالزایی در عرصه فرهنگ و هنر، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم بیش از ۳۵۰ میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان اشتغالزایی در عرصه فرهنگ و هنر پرداخت نموده است. شایان ذکر است، این تسهیلات رشد بیش از ۱۰ برابری داشته است.

۵-  رونق بخشی به رویدادها و فعالیت‌های حوزه تئاتر و موفقیت های ملی در این عرصه

سال گذشته ۵ رویداد تئاتر در استان از جمله جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مقاومت، جشنواره ملی تئاتر ایثار در اردکان ، جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین در یزد، جشنواره تئاتر تین و جشنواره تئاتر استانی برگزار شد.
به لحاظ اجرا نیز در سال‌ ۱۴۰۱ و سه ماهه اول امسال، با صدور مجوز ۷۸ اثر نمایشی، ۱۵۳۴ سانس در سراسر استان اجرا شده و مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

۶-  برگزاری جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه ایساتیس

این رویداد برای اولین بار و در دولت سیزدهم، به صورت منطقه‌ای و با حضور ۱۰ استان برگزار شد.

۷-   استان یزد؛ پایتخت سرود ایران

سال گذشته چندین اثر در حوزه « نماهنگ و سرود» با مشارکت گروه‌های سرود سراسر استان تولید و در سطح کشور عرضه شد.

۸-  برگزاری جشنواره مد و لباس یزد  با رویکرد حجاب و عفاف

نمایشگاه مد و لباس استان در خرداد ماه ۱۴۰۲ با استقبال ۵ هزار نفری شهروندان و درخواست‌های متعدد برای استمرار آن در سال‌های آتی مواجه شد.

۹-   برگزاری اولین رویداد آموزش بازی‌سازی رایانه‌ای و اولین رویداد آموزشی گیم و انیمیشن در یزد

در بخش صنایع خلاق فرهنگی و هنری اولین رویداد آموزش بازی‌سازی رایانه‌ای و اولین رویداد آموزشی گیم و انیمیشن در یزد برگزار شد.

۱۰-   مردمی‌سازی برنامه‌های فرهنگی استان

سال گذشته با برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری با مشارکت گروه‌های مردمی و هنرمندان تلاش شد تا مجموعه‌های مردمی متولی برنامه‌های استان در حوزه‌های مختلف باشند.

۱۱- برگزاری مراسم های گرامیداشت سالگرد شهادت شهید سلیمانی توسط حوزه هنری

حوزه هنری  به همراه دستگاه های متولی امر فرهنگ، اقدام به برگزاری رویدادهای متفاوتی از جمله حضور «کاروان هنری روایت حبیب»  در استان به منظور گرامیداشت سالگرد شهادت شهید سلیمانی کرد.