Print Friendly, PDF & Email

در آیین‌هایی جداگانه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد، ساختمان جدید دو باب کتابخانه روستایی در شهرستان‌های خاتم و بافق از توابع استان یزد، افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری یزد باما به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، آیین افتتاح ساختمان جدید کتابخانه‌های عمومی «پروفسور سمیعی» روستای چاهک در شهرستان خاتم و «منتظران مهدی(عج)» روستای مبارکه شهرستان بافق با حضور محسن رفیعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و مسئولان محلی در روزهای دوم و سوم آذرماه برگزار شد.

* ساختمان جدید کتابخانه پروفسور سمیعی، هدیه نهاد کتابخانه‌های عمومی به مردم کتابخوان چاهک است

محسن رفیعی در آیین افتتاح ساختمان جدید کتابخانه پروفسور سمیعی روستای چاهک با بیان اینکه ساختمان پیشین کتابخانه در محلی استیجاری و در فضای نامناسب قرار داشت، گفت: با توجه به استقبال قابل‌توجه مردم روستا نسبت به کتابخانه و درخواست‌های مکرر برای احداث ساختمان جدید، با ساخت فضای جدید کتابخانه‌ای موافقت و عملیات ساخت آن در سال ۹۵ آغاز شد که هم‌اکنون به بهره‌برداری رسید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان افزود: برای ساخت این کتابخانه توسط اداره کل نوسازی مدارس استان، مبلغی بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی هزینه و پس از تکمیل نیز به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی، مبلغ یک میلیارد ریال صرف تجهیز آن شد.

وی در خصوص تجهیزات این کتابخانه نیز گفت: تمامی تجهیزات این کتابخانه نیز جدید و به‌روز هستند و دقیقاً مشابه تجهیزات کتابخانه‌های بزرگ استان نظیر کتابخانه مرکزی یزد تهیه شده است.

رفیعی خاطرنشان کرد: این کتابخانه، هدیه کوچکی از جانب نهاد کتابخانه‌های به مردم بزرگ و فرهنگ‌دوست روستای چاهک است که امیدواریم بهترین استفاده و بهره‌گیری از آن صورت پذیرد.

علی اکبریان، فرماندار خاتم نیز در این مراسم با قددرانی از مسئولان استان و کشور به دلیل توجه به توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در مناطق محروم استان، بیان داشت: مهم‌ترین عاملی که باعث شد مسئولان دولتی برای ساخت یک کتابخانه در روستای محروم چاهک قانع شوند، اشتیاق مردم، کودکان و جوانان این روستا به مطالعه و درخواست‌های مکرر برای احداث کتابخانه بود.

وی افزود: جای بسی خوشحالی است که این مردم این‌چنین علاقه‌مند به کتاب و مطالعه هستند و در کنار مطالباتی که در حوزه‌های مختلف داشته‌اند، کتابخانه نیز در اولویت آن‌ها بوده است.

اکبریان تصریح کرد: گرانبهاترین سرمایه هر بخش و منطقه‌ای، نیروی انسانی است و ماندگارترین و مؤثرترین زیرساخت‌هایی که در یک منطقه فراهم می‌شود، امکاناتی است که برای توانمندسازی و ارتقای علم و آگاهی مردم آن منطقه صرف می‌شود که در این راستا، کتابخانه به عنوان مرکز تکثیر و ترویج دانش و آگاهی، از مهم‌ترین مکان‌ها و زیرساخت‌های ارتقابخشی فرهنگ جامعه است.

وی افزود: کتابخانه، سطح فرهنگ و اطلاعات و سواد جامعغه را بالا می‌برد و به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است.

گفتنی است، در حاشیه افتتاح این کتابخانه از بخشدار بخش چاهک، دهیار روستا، پیمانکار ساخت کتابخانه، مدیرکل نوسازی مدارس استان یزد و کتابدار کتابخانه پروفسور سمیعی تقدیر شد.

 * کتابخانه منتظران مهدی، پرورش‌دهنده انسان‌های بزرگ و فرهیخته خواهد شد

رفیعی در آیین افتتاح کتابخانه منتظران مهدی اظهار داشت: ساختمان این کتابخانه توسط خیّر نیک‌اندیش بافق، آقای محمد فرزین به نهاد کتابخانه‌ها اهدا شد که جا دارد از کار ارزشمند ایشان تشکر کنیم، چراکه توجه به فرهنگ جامعه را در اولویت اقدامات خیّری خود قرار دادند.

وی افزود: تلاش می‌کنیم این کتابخانه به شکلی شایسته حفظ و مدیریت شود تا مردم عزیز و کتابخوان روستای مبارکه بافق بتوانند بیشترین بهره‌مندی را از این فضا و امکانات آن داشته باشند و شاهد پرورش انسان‌های بزرگ، عالم و فرهیخته در این کتابخانه باشیم.

رفیعی تصریح کرد: برای تکمیل و تجهیز این کتابخانه مبلغ ۵۱۰ میلیون تومان از محل اعتبارات بخشداری، نیم‌درصد شهرداری و کمک‌های مجموعه سنگ‌آهن مرکزی بافق هزینه شد که از این میزان ۲۷۰ میلیون تومان مربوط به هزینه‌های عمرانی و ۲۴۰ میلیون تومان نیز مربوط به تأسیسات و تجهیزات کتابخانه بود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همچنین از تلاش‌های الهام آقایی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی بافق و اکرم شفیعی، مسئول کتابخانه منتظران مهدی(عج) برای راه‌اندازی و تجهیز فضای جدید کتابخانه تقدیر کرد.

باقی‌زاده، معاون فرماندار بافق نیز در این آیین با گرامیداشت هفته کتاب و هفته بسیج، نیّت بانی کتابخانه را ستود و گفت: اقدام آقای فرزین در اهدای ساختمان مسکونی خود به کتابخانه و توجه به فرهنگ و علم‌آموزی در روستای مبارکه، بسیار ارزشمند است و این نیت فرهنگی و خیرخواهانه، منشاء اثرات بزرگ و ارزشمندی خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد همه دستگاه‌های فعال در عرصه فرهنگ، تلاش در راستای ترویج کتابخوانی را سرلوحه کارهای خود قرار دهند.

محمد فرزین، خیر بافقی و اهدا کننده ساختمان جدید کتابخانه «منتظران مهدی(عج)» روستای مبارکه نیز در این مراسم گفت: ساختمان قدیمی کتابخانه در مکان مناسبی نبود و وقتی دیدم فضای استانداردی برای استفاده مردم روستا از کتاب و منابع اطلاعاتی وجود ندارد، تصمیم گرفتم ساختمان فعلی را که پیش از آن منزل مسکونی بنده بود، به نهاد کتابخانه‌ها اهدا کنم تا با ایجاد فضای جدید و دلپذیر، مردم و کودکان روستا از موهبت کتاب و کتابخانه به شکل شایسته‌تری بهره‌مند شوند.

وی همچنین از رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی بافق و مسئول کتابخانه منتظران مهدی(عج) که باعث ترغیب و همراهی وی برای اهدا و راه‌اندازی ساختمان جدید کتابخانه شدند، تشکر کرد.

گفتنی است، ساختمان جدید کتابخانه منتظران مهدی(عج) روستای مباکه بافق در فضایی به مساحت ۲۶۱ مترمربع بنا شده و شامل بخش‌های کودک، نوجوان، سالن‌های مطالعه خواهران و برادران، مخزن کتاب، بخش مرجع و نشریات است.