Print Friendly, PDF & Email

استاندار یزد گفت: مصوبات و برنامه‌های سفر نوروزی به استان یزد با هدف سفرهای ایمن، با توجه به وضعیت کرونا و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا قابلیت اجرا دارد‌.

به گزارش پایگاه خبری یزدباما به نقل از خبرگزاری تسنیم-یزد؛محمدعلی طالبی در نشست خدمات سفر نوروزی در استان یزد اظهار داشت: سال گذشته در این ایام با اعلام وجود بیماری کرونا در کشور و استان برای سفرهای ایام عید برنامه‌ریزی کردیم اما اجرای برنامه‌ها منوط به وضعیت شیوع کرونا داشت و باید مصوبات را با توجه به شرایطی که پیش می‌آید اجرا می‌کردیم اکنون هم باید منتظر باشیم که چه شرایطی در کرونا استان خواهیم داشت.

وی گفت: ما می‌خواستیم که راحت‌تر در مورد سفرهای نوروزی و ایمن صحبت کنیم، حتی استان یزد در تابستان در اجرای سفرهای ایمن پیشتاز کشور هم بود و به عنوان پایلوت سفرهای ایمن انتخاب شد، امیدی شکل گرفت که بتوانیم گردشگری مبتنی بر شرایط ایمن را در استان را شاهد باشیم.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: اما باز استان در وضعیت و شرایط ناپایدار است و تهدیدهایی در مورد خیز چهارم کرونا و متناسب با وضعیت شیوع کرونا انگلیسی در استان‌های کشور برای استان یزد وجود دارد.

طالبی با اشاره به صحبت‌های اخیر وزیر بهداشت که اعلام شد وضعیت خوزستان هشداری برای تعدادی از استان‌های کشور از جمله استان یزد است و یک تا دو هفته بعد از شیوع و اوج کرونا در خوزستان شاهد شرایط نامناسبی در استان‌های همجوار می‌شویم.

وی ادامه داد: ما تمام تلاش خود را داریم که دچار شرایط بحرانی نشویم اما برخی از پیش‌بینی‌ها و علائم در استان نگرانی‌هایی را ایجاد کرده که باید مدیریت کنیم و متناسب با شرایط برنامه‌های ستاد ملی کرونا را دنبال کنیم‌.

استاندار یزد تصریح کرد: در مورد سفرهای نوروزی استان کمیته‌های لازم شکل گرفته و شرح وظایف کمیته‌های گردشگری لحاظ شده است، نباید هیچ مسافری بدون رزور مکان به استان بیاید، اعمال محدودیت‌های شدید اسکان در اقامت‌های غیرمجاز از اکنون محکم انجام شود، اجازه زدن چادر در هیچ جای و مکان استان نخواهیم داد.

طالبی عنوان کرد: اقامتگاه‌های فاقد مجوز و غیرمجاز باید به جد توسط میراث فرهنگی و نیروی انتظامی رصد و پلمب شود و در مجموع برنامه‌ریزی‌ها و مصوبات محدودیت‌ها باید پیگیری شود.

وی بیان کرد: وجود کمپ‌ها در کویر ظرفیتی است که می‌توان اعمال مدیریت کنترل شده‌ای بر گردشگران داشته و هم سیاست‌ها و برنامه‌های ابلاغی را در حوزه مسائل بهداشتی، رعایت موازین کرونا و مسائل فرهنگی پر دغدغه باشند.

طالبی ادامه داد: متأسفانه شاهد این هستیم که جمعیت بسیار زیادی در کویر هستند و معمولا آزادانه رفتارهای ناخوشایند را بروز می‌دهند، میراث فرهنگی و دستگاه‌های دیگر باید با برنامه‌ریزی نظارت بهداشتی و فرهنگی را انجام و ضوابط قانونی را لحاظ کنند.

وی افزود: در برخورد با کمپ‌های دارای مجوز قانونی دستگاه‌ها هماهنگ عمل کنند تا شاهد اتفاقی که منجر به نارضایتی می‌شود نشویم، تاکید شود که استان یزد از پذیرش مسافرینی که از قبل مکان مورد نظر را رزرو نکردند خودداری می‌شود و این تصمیمات در صورت لزوم تشدید می‌شود.

استاندار گفت: البته تصمیمات ما و برنامه‌های سفرهای نوروزی به مصوبات ستاد ملی بستگی دارد اما قطعا با خانه‌های مسافر غیرمجاز برخورد می‌شود و مسئولان کمیته گردسگری رصد داشته و گزارشات خود را در جلسات آینده اطلاع‌رسانی کنند.