Print Friendly, PDF & Email
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از برگزاری دومین جشنواره ملی پارچه فجر، بهمن ماه ۱۴۰۰سال‌جاری در این استان خبر داد.

پایگاه خبری یزد باما ، مجید جوادیان زاده در کارگروه مد و لباس استان هدف از برگزاری این جشنواره را شناسایی طراحان هنری و صنعتگران، تجلیل از پیشکسوتان طراحی پارچه، کردآوری طرح‌های پرفروش و ابداعی، معرفی پارچه‌های سنتی ذکر کرد.

وی اظهار کرد: کارگروه یاد شده از سال ۹۷ در استان یزد فعال شد و هدف از آن نیز ساماندهی و جهت گیری بهتر مجموعه فعالیت های حوزه مد و لباس بود تا مد و لباس را به حوزه های مختلف پیوند زنیم.

وی با بیان اینکه  تاکنون ۱۲ جلسه در حوزه مد و لباس در استان برگزار شده است افزود:همچنین  ۱۶ نمایشگاه مد و لباس در فضاهای فرهنگی استان برگزار  که رویکرد آن بحث های فرهنگی و هنری و ارائه توانمندی های حوزه مد و لباس استان است.

جوادیان زاده تصریح کرد : برای نخستین بار در کشور به پیشنهاد استان جشنواره ملی پارچه فجر به میزبانی یزد برگزار شد و در کنار آن نیز چهار  رویداد مجازی حوزه مد و لباس، برگزاری نمایشگاه مجازی دست دوخته های هنرمندان در حوزه مد و لباس، برگزاری جشنواره لباس تئاتر، صدور سه مجوز موسسه تک منظوره هنری در حوزه مد و لباس برگزار شد.

وی اهدای کتاب های تخصصی به هنرمندان و فعالات عرصه مد و لباس با شعار با کتاب در خانه بمانیم، خرید کتاب در حوزه مد و لباس و طراحی پارچه از جمله اقدامات کارگروه مد و لباس در استان نام برد.

 جوادیان زاده گفت:پیشینه حوزه مد و لباس در استان یزد برای ما به عنوان فرهنگ و هویت نیز شناخته می شود و اگر تاریخ خود را بررسی و واکاوی کنیم بخش عمده آن به صنعت نساجی و حوزه مد و لباس بر می گردد که امیدواریم با نگاه دقیق بتوانیم این بخش را بازیابی و معرفی کنیم و استمرار لازم را داشته باشیم.

دبیر کارگروه مد و لباس استان یزد  هم گفت: خیلی از ‌استانها به دلیل دشواریهای حوزه مد و لباس به آن ورود نمی‌کنند لذا این که یزد طی این مدت توانسته از ظرفیت‌های وجودی در این حوزه به خوبی بهره گرفته و اقدامات موثری را انجام دهد، جای خرسندی است.

ابوالفضل داوودی افزود: خوشبختانه با توجه به پیشینه‌ استان در صنعت نساجی، ظرفیت‎های خوبی در حوزه مد و لباس در استان شکل گرفته و تشکیل این کارگروه تاحدودی موجب هم افزایی بین این ظرفیتها شده که امیدواریم پس از اپیدمی کرونا این تعامل تقویت شود.