Print Friendly, PDF & Email

ایرنا- خانه ادبیات کودک و نوجوان ایران با عنوان «سرای آذریزدی» روز شنبه دوم دیماه ۱۴۰۲ در محل خانه مهدی آذریزدی، پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران در یزد افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری یزدباما به نقل از خبرگزاری ایرنا- یزد ؛ مژگان محمدیان مدیر موسسه «خانه ادبیات کودک و نوجوان ایران» گفت: رسالت سرای آذریزدی حفظ و حراست از گنجینه های ارزشمند فرهنگی و هنری همراه با انجام اقدامات علمی، پژوهشی و اجرایی است.

وی از دیگر اهداف خانه ادبیات کودک و نوجوان ایران را ارتقای ادبیات و هنر در حوزه تخصصی کودک و نوجوان و نیز حفظ و اشاعه ادبیات فولکور در ایران نام برد.

وی بیان کرد: این خانه قصد دارد به دور از فعالیت های تکراری و موازی به تدوین برنامه های نوین بپردازد.

به گفته او، سرای آذریزدی فراخوانی برای عضویت به شکل سنتی نخواهد داشت اما از تمام فعالان کودک و نوجوان که اعضای واقعی این خانه هستند جهت همراهی و مشارکت دعوت می کند.

محمدیان: این خانه، مقر والدین و فرزندان ایران زمین است و قرار است جایی باشد که در آن به صلح و آرامش برسیم و بزرگ و بزرگ‌تر شویم.

در آیین افتتاح خانه ادبیات کودک و نوجوان ایران، طرحی به نام «فرش صلح» یعنی بافت قالیچه توسط پنجاه هزار انسان، با هدف مخابره پیام صلح و آرامش به دنیا اجرا شد.

مرحوم مهدی آذریزدی، نامدارترین نویسنده‌ تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران در ۲۷ اسفند سال ۱۳۰۰ خورشیدی در روستای خرمشاه یزد به دنیا آمد، پدرش علی اکبر و مادرش سکینه نام داشت.

مهدی آذر یزدی در سن ۳۵ سالگی به فکر نوشتن کتاب برای کودکان افتاد؛ در صورتی که تا ۱۸ سالگی سواد خواندن و نوشتن او کامل نبود و با این وجود آثار بسیار زیادی از وی برجا ماند که هیچ وقت کهنه نمی شود.

آذریزدی ۱۸ تیرماه سال ۸۸ در ۸۸ سالگی در بیمارستان آتیه‌ تهران درگذشت و ۲۱ تیرماه پس از تشییع از مسجد حظیره یزد در حسینیه‌ خرمشاه در نزدیکی محل زندگی‌اش به خاک سپرده شد.