Print Friendly, PDF & Email

پایگاه خبری یزد باما ؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی شارا ؛ برت اله صمدی راد دانشجوی دکترای ارتباطات – از زمان جنگ دوم جهانی خبرگزاری های بین المللی بخش عمده ای از بحث پیرامون ارتباطات بین المللی را به خود اختصاص داده اند. طی دهه شصت میلادی خبرگزاری های جهانی عمده هدف انتقادات ملت ها و منتقدان بودند. در دهه هفتاد هم رفتار حرفه ای و مکان خبرگزاری و ساختار تشکیلاتی مسایل مهم خبرگزاری ها بودند.

مقدمه
این مقاله در باره خبرگزاری های جهانی که هسته اصلی سیستم ارتباطی هستند می باشد این خبرگزاری ها که خود  سهامدارنی را در ارتباطات بین المللی جذب می کنند هریک از خبرگزاری ها  در سرمایه گذاری ها نقش مهمی را ایفا می کنند. از زمان جنگ دوم جهانی خبرگزاری های بین المللی بخش عمده ای از  بحث پیرامون ارتباطات بین المللی را به خود اختصاص داده اند. طی دهه شصت میلادی  خبرگزاری های جهانی عمده هدف انتقادات ملت ها و منتقدان بودند. در دهه هفتاد هم  رفتار حرفه ای و مکان خبرگزاری و ساختار تشکیلاتی مسایل مهم خبرگزاری ها بودند.

دو مسئله مهم در رابطه با خبرگزاری ها مطرح بوده است. اول اینکه بیشتر بر روی پوشش خبرهای مرتبط با قدرت های استعماری و یابا مناطقی که شرکتهای بزرگ مستقر بوده اند سروکار داشته اند . سه خبرگزرای بزرگ رویترز و اسوشیتد پرس و آژانس خبری فرانسه که به ترتیب در لندن و نیویورک و پاریس قرار دارند. مسئله دوم اینکه این خبرگزاری ها  بر اخبار منفی درگیری های داخلی ، بلایای طبیعی و حوادث مهیج و غیرمانوس متمرکز بوده و خبر های مثبت کمی را در مناطق آسیا و آفریقا و آمریکای لاتین پوشش داده ا ند.

دو گروه به پژوهش در باره یک طرفه بودن اخبار و عدم تعادل در اخبار شرق – غرب و شمال- جنوب پرداخته اند.. گروه اول را یونسکو حمایت مالی می کرد و گروه دوم هم دانشمندانی بودند در آمریکا و اروپا و کشور های اسکاندیناوی و ا|مریکای لاتین و جاهای دیگر که هرکدام تحقیقات جداگانه ای را انجام میدادند. در تحلیل نهایی همه تحقیقات منتقد رسانه ها بودند.

این فصل به بررسی جزئیات خبرگزاری جهانی می پردازد.

رویترز

تاریخچه خبرگزاری رویترز به اکتبر سال ۱۸۵۱ بر می گردد. پاول جولیوس رویتر یک مهاجر آلمانی دفتر رویترز را در لندن بنیان نهاد  وتمرکزش بر روی اخبار تجاری و اقتصادی بود.این آژانس خدمات خبری خود  را به کل بریتانیا و اروپا بسط داد و مرجع و منبع اخبار شد.رویترز اخبار انتقال اخبار اقتصادی از اقصی نقاط جهان را بسط داد  و در سال ۱۸۶۵ اولین خبرگزرای در جهان بود که خبر ترور لینکن رییس جمهور امریکا را منتشر کرد.

به لطف پیشرفت های فناوری از قبیل تلگراف و کابلهای زیر دریایی رویترز خدمات خبری خود رادر فراسوی مرزهای شرق دور در سال ۱۸۷۲ و آمریکای جنوبی در سال ۱۸۷۴  توسعه داد. در سال ۱۸۸۳ رویترز از “چاپگر ستون” استفاده کرد که این امکان را می داد که اخبار به طور الکترونیکی به روزنامه های خبری لندن منتقل شود. این فرمت این امکان را به سردبیران میداد که اخبار را از رویترز کپی و چاپ کنند. استفاده از رادیو هم به رویترز این امکان را داد تا خدمات خود را در سال ۱۹۲۰ در سراسر جهان ارایه دهد. در سال ۱۹۲۷ رویترز تله پرینتر را برای پخش اخبار در روزنامه های لندن معرفی کرد. و در سال ۱۹۳۹ رویترز دفتر مرکزی خود را به ماکن فعلی در خیابان ۸۵ فلیت در لندن منتقل کرد.

موفقیت ها و نوسازی مستمر رویتر تا اواسط قرن بیستم ادامه داشت.در سال ۱۹۶۴ با ارائه خدمات استاک ماستر اطلاعات مالی بین المللی را متقل می کرد. در ۱۹۷۳ رویترز مانیتور را  راه اندازی کرد که اخبار و قیمتهای ارز را منتشر می کرد. با افزایش سود آوری رویترز بعنوان یک شرکت در بورس لندن و نسدق در آمریکا در ۱۹۸۴ وارد شد.

در ۱۹۶۰ سهام شرکت فیلم و تلویزیون ویس نیوز را خریداری کرد و خرید سهام آن را تا ۱۹۹۲ ادامه داد. که نهایتا به تلویزیون رویترز تغییر نام داد. تلویزیون رویترز در تامین اخبار بین المللی تلویزیون ها پیشتاز بوده و روزانه یک ونیم میلیارد نفر از اخبار لحظه ای آن مطلع می شوند.

رویترز بعنوان رهبر بازار بین المللی چهر نکته قوت دارد:

 ۱- اطلاعات سراسری جهانی و شبکه خبری  اطلاع رسانی سریع، شفاف و یکپارچه و بیطرف

۲ – یک شبکه در حال توسعه مستمر و خط تولید برجسته بخاطر پهنا و کیفیت

۳- دارا بودن مخزن جامع  اطلاعات همزمان  به روز و قدیمی مالی

۴- شهرت ثابت شده  به اعتماد و نوآوری های تکنولوژیکی

رویترز چندین زیر مجموعه دارد که از آن جمله می توان به شرکت اینستینت و تیبکو اشاره. اینستینت خدمات حق العمل کاری ارائه می کند و در ۱۶ بورس آمریکا و اروپا و آسیا عضویت دارد.  شرکت نرم افزاری تیبکو در سال ۱۹۹۴ توسط رویترز خریداری شد و در کالیفرنیا مستقر است. این شرکت اطلاعاتی را  با سیستم های متنوع در زمینه های مختلف از قبیل سرمایه گذاری و تولید و ساختمان سازی و سایر صنایع را اریه می کند.

نزدیک به نیم میلیون نفر در  ۶۰۰۰۰ سازمان در جهان  به اطلاعات و اخبار  رویترز دسترسی دارند. اطلاعات در اختیار ۴۰۰۰۰۰ سهام دار و گروه و ۴۰۰۰۰ شرکت قرار می گیرد. رویترز بعنوان بزرگترین آژنس خبری داردی ۲۰۳۵ نفر خبرنگار و عکاس و فیلم بردار در ۱۶۹ دفتر در ۱۶۳ کشور می باشد و به ۲۵ زبان خبر تولید می کند. تقریبا در هر ورز ۱۰۰۰۰ عنوان خبری با حدود ۱۰۵ تا ۲ میلیون کلمه منتشر می کند. چون آژانس های خبری که اخبار رویترز را منتشر می کنند مجاز به فروش خدمات رویترز هستند تخمیت قیمت اخبار رویترز مشکل است. رویترز اخبار و اطلاعات ۱۴۰ سایت اینترنتی را هم تامی میکند و در ماه حدود ۱۰٫۹ میلیون نفر بازدید کننده دارد.

اخیرا رویتر مرکزی رادر بنگلور هند راه اندازی کرد که کارش برون سپاری خدماتی است که در لندن و واشنگتن ارایه می شود. رویترز اولین خبرگزاری بین المللی را پایه گذاری کرده است.

آسوشیتد پرس

آسوشیتد پرس  خبرگزاری بین المللی دیگری است که تاریخچه اش به سده ۱۸۰۰ بر می گردد. در می ۱۸۴۸ مسئولان شش روزنامه نیویورکی دور یک میز نشستند و بهای گران جمع آوری خبر بویزه توسط تلگراف را به بحث گذاشتند .و نهایتا به این نتیجه رسیدند که فقط یک شرکت متحد می تواند از عهده این هزینه ها بربیاید و بدین شکل آسوشیتد پرس متولد شد. در حال حاضر بیش از ۱۵۵۰ روزنامه عضو آسوشیتد پرس را مالکیت و کنترل می کنند.

امروزه این خبرگزاری به ۸۵۰۰ مشترک در ۵ زبان خدمات عکس و خبر اریه می کند. ۱۸ روزنامه و ۵۷۰۰ تلویزیون و رادیو در آمریکا  و ۸۵۰۰ روزنامه و تلویزیون و رادیو  خارجی  از این خبرگزاری خدمات می گیرند.آسوشیتد پرس به ۱۲۱ کشور اطلاعات می دهد و حدود ۱۱۰۰ نفر در داخل و ۵۰۰ نفر در خارج کارمند دارد. تقریبا ۸۵۰۰ نفر مشترک دارد و تا حال ۲۸ بار جایزه پولیتزر عکاسی را برده است.حدس زده می شود روزانه بیش از یک میلیارد نفر اخبار  و عکسها و فیلمها می شنوند و می بینند.رویترز مهمترین رقیب اسوشیتد پرس است.

  

یونایتد پرس اینترنشنال

این خبرگزاری بیش از ۹۰ سال سابقه دارد. ای دابیلیو اسکریپز یونایتد پرس را در سال ۱۹۰۷ بنیان نهاد. در ۱۹۳۵ این خبرگزاری اولین خبرگزاری مهم بود که اخبار را در اختیار رادیوها می گذاشت. در سال ۱۹۵۸ با ویلیام راندولف اینترنشنال ادغام و یونایتد پرس اینترنشنال شکل گرفت. تا ۱۹۶۰ حدود ۶۰۰۰ کارمند و بیش از ۵۰۰۰ مشترک داشت. اولین خبرگزاری بود که گزارشات صوتی را به ایستگاه های رادیویی میداد. در سال ۱۹۹۹ یونایتد پرس پخش خبری خود را به آشوشیتد پرس رقیب دیرینه خود فروخت. این خبرگزاری در بخش اینترنتی خود را با مشکلات مالی گریبانگیر است. و در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ نفر کارمند دارد که اکثرا در واشینگتن مستقر هستند اگرچه آن شش دفتر در اروپا و آسیا و آمریکای جنوبی و خاورمیانه دارد.

فرانس پرس

فرانس پرس پس از رویترزو آسوشیتد پرس سومین خبرگزاری بزرگ جهان محسوب می شو د که تاریخچه اس به سال ۱۸۳۵ بر می گردد. این خبرگزاری بزرگترین آژانس خبری است که اخبار کامل را در اختیار مشتریانش قرار می دهد. اخبار آن خبرهای سیاسی، اقتصادی، دیپلماسی و فرهنگی و علمی و بین المللی و ملی و تجاری و ورزش را شامل می شود. و خبرنگارانی در در اروپا و خاورمیانه و آمریکای شمالی و آفریقا دارد. فرانس پرس در ۱۱۰ کشور دفتر و ۱۲۰۰ خبرنگار رسمی و ۲۰۰۰ خبرنگار غیر رسمی  دارد. فرانس پرس ۷۰۰۰ نفر مشترک روزنامه و ۲۵۰۰ مشترک رادیو و تلویزیون دارد.فرانس به سرعت در خبر رسانی شهرت دارد. آن اولین خبر درگذشت استالین، پاپ ژان پول اول و ایندراگاندی را منتشر کرده است. فرانس پرس بخاطر پوشش خبری جنگ ۱۹۹۹ یوگسلاوی و درگیری های چچن تقدیرنامه و جوایز متعددی را دریافت کرده است.

بلومبرگ

بلومبرگ در سال ۱۹۸۱ در نیویورک  توسط مایکل بلومبرگ راه اندازی شد. اخبار بلومبرگ به پنج زبان انگلیسیو اسپانیایی و فرانسه و آلمانی و ژاپنی پخش می شود. و بیش از ۲۶۰۰۰۰ نفر در ۱۲۵ کشور استفاده کننده دارد. تمرکز اخبار ان بر اقتصاد وتجارت وبازار های  مالی و فناوری و بورس های جهانی می باشد.

اولین محصول تلویزیونی بلومبرگ در سال ۱۹۹۴ پخش شد که اخبار تجاری بلومبرگ نام داشت. در حال حاضر این تلویزیون ۲۴ ساعته بزنامه های اقتصادی و سیاسی پخش می کندآن ۱۶۶۰ نفر خبرنگار و سردبیر در ۹۴ مرکز دارد و حدود ۱۰۰ میلیون نفر برنامه های آن تماشا می کنند. بلومبرگ حامی هنر مدرن نیز می باشد. در ۲۰۰۲ گالری بلومبرگ اسپیس را در لندن راه اندازی کرد.

داوجونز و شرکا

داو جونز که در سال ۱۸۸۲ پایه گذاری شده از سال ۱۸۸۹  اخبار مهم تجاری را از طریق مجله وال استریت جورنال منتشر می کند.داوجونز در سال ۱۹۷۶ انتشار وال استریت جورنال آسایی و در سال ۱۹۸۳ وال استریت جورنال اروپایی را آغاز کرد. آن همچنین مجلات مهم بارونز را از سال ۱۹۲۱ و فار استرن اکونامیک ریویو را از سال ۱۹۴۶ منتشر می کند.

 در دهه نود میلادی یک سرمایه گذاری مشترکی را برای انتشار هدوموستی در روسیه را شروع کرد. دواو جونز همچنین کنترل  روزنامه زنجیزه ای اوتاوی  را با ۱۹ روزنامه و ۱۵ هفته نامه  در آمریکا را بر عهده دارد. در عرصه الکترونیکی نیز داوجونز بیش از یک میلیون مشترک در سراسر جهان دارد. داو جونز همچنین نصف شهام سی ان بی سی آسیا و اروپا را مالک می باشد. در سال ۱۹۹۹ داو جونز برای ارایه خدمات الکترونیکی در زمینه تجارت برای مشتریان حرفه ای به رویترز پیوست. در ۲۰۰۴ داو جونز  با رقمی ۵۱۹ میلیون دلار برنده مزایده شرکت مارکت واچ  شدکه یک خبرگزاری آنلاین مالی است.

زینهوا

زینهوا آژانس خبررسانی پیشرو و  یکپارچه چین است. آن در زمینه خبرسانی در داخل چین و آسیا از طریق انتشارات چاپی و آنلاین  اینترنتی فعالیت دارد.   زینهوا در سال ۱۹۳۱ پایه گذاری شد و  خبرگزای دولتی چین محسوب می شود. دفتر مرکزی آن در پکن و دفاتری هم در جهان دارد. زینهوا ۷۰۰۰ کارمند دارد که از چین و سراسر جهان گزارش تهیه می کنند. زینهوا تحت کنترل شدید دولت چین می باشد. زینهوا به مقالات بیروح مشهور است که اصلا انتقادی از دولت چین در آنها دیده نمی شود.

اینتر پرس سرویسیز

اینتر پرس سرویسیز در سال ۱۹۶۴ در رم توسط روبرتو ساویو راه اندازی شد و یکی از آژانس های مهم خبری در موضوع ارتباطات بین فرهنگی است. این خبرگزاری با روشی متفاوت از سایر خبرگزاری با زمینه همکارهای مشترک در کشورهای در حال توسعه فعالیت دارد و اخبار انها به کشورهای صنعتی منعکس می نماید. اینتر پرس سرویسیز یک سازمان غیر انتفاعی با مجموعه ای از خبرنگاران سعی در بهبود ارتباطات جهانی دارد. این استراتژی تلاش دارد جوامع ، سیاستمداران و رسانه های داخلی و بین المللی  را بهم دیگر نزدیک تر کند.

فعالیت های اینتر پرس سرویسیز اخبار، ارایه  مهندسی ارتباطات به ملت های در حال توسعه و پروژه هایی از قبیل  آموزش ، تبادل اطلاعات و آفزایش هوشیاری رسانه ای از اتفاقات مهم جهانی را در بر می گیرد.این خبرگزاری با ان جی او هایی که در زمینه کاهش فقر و استثمار فعالیت دارند  هم ارتباط دارد. اینتر پرس سرویسیز با ان جی او ها استراتژی هایی را تعریف کرده اند که دارای اهداف زیر می باشند:

–         عامل فعال در ایجاد پیوند ان جی او های جنوب با شمال باشند

–     شرکای مناسب را از میان ان جی او های در حال توسعه که به تقویت استقلال و توسعه اینتر پرس کمک می کنند را شناسایی کنند

–     از ان جی او های جنوب بعنوان منابع خبری رسانه های شمال بهره بگیرند. و اخبار مرتبط ان جی او های شمال را به جنوب منعکس کنند.

–     همکاری با ان جی او های  جنوب و ارایه خدماتی که می تواند حضور آنها را در رسانه های شمال تقویت کند.

–     زمینه سازی گفتگو ها ما بین ان جی او ها و مدیران، خبرنگاران  اینتر پرس سرویسیز با روش های نوآوارانه جهت فعالیت های توسعه ای

اینتر پرس سرویسیز شبکه ای از خبرنگاران در صد کشور جهان دارد که با ارتباطات ماهواره‌ای با ۱۰۰۰ خروجی  خبر رسانی می کنند. این خبرگزاری دفاتر منطقه ای در راوپا، آمریکا و آُیا حوزه کارائیب آمریکای لاتین دارد که ۲۵۰ خبر نگار به خبررسانی مشغول هستند. این خبرگزاری در زمینه چاپ و نشر، بولتن، ستون و ارتباطات ماهواره ای فعالیت دارد.

اژانس های خبری مهم جهان در یک فضای شدید رقابتی فعالیت می‌کنند. اسوشیتد پرس با رویترز و تا حدودی با بلومبرگ و فرانس پرس رقابت دارد. هر دو آسوشیتد پرس و رویترز خدمات خبری تلویزیونی را راه اندازی کرده  و فعالیت اینترنتی دارند. بلومبرگ و داو جونز در زمینه خبرهای اقتصادی رقابت دارند.

دفاتر اصلی در مناطق صنعتی و پرجمعیت قرار گرفته و در برخی نقاط نمایندگی وجود دارد  اند و در شرایط ضرورت مثل بروز بلایای طبیعی و کودتا و جنگ و غیره آژانس های خبری در آنها فعال می شوند. خدمات مخابره خبر توسط خبرنگاران مقیم بخاطر هزینه با چالش مواجه است و اکثر مدیران و سردبیران سعی می کنند خارج از سازمان خودشان خبر ها را کپی بکنند و بجای داشتن دفتر در اکثر کشور ها در شرایط لازم نسبت به اعزام خبرنگار اقدام نمایند.